Znanost se sve više bavi time i  nervni sistem je obrađen s različitih stajališta. Mi ljudi se razlikujemo  od bakterija i virusa poradi činjenice što nervni sistem imamo i čini nas kompleksnijim oblikom života, a za jednostanične organizme to ne možemo reći. Ljudski nervni sistem dijelimo na središnji i periferni nervni sistem, a služi nam kao , na primjer Internet, ali unutar našeg tijela. Organizam nam je premrežen i spojen na savršen način, još uvijek nedokučiv čovječanstvu. U cijelom živom svemiru nema takve kompleksne strukture kao što je čovjek .


Kad bi nervi sistem čovjeka uspoređivali s mrežnim sustavom super kompjutera ne bi mogli pronaći tako održiv primjer, ali čak i u prirodnom svijetu teško je pronaći sličnu izgradnju mreže, možda eventualno možemo uzeti primjer šumskih gljiva. Gljive su na neki čudan način Internet šuma. One su ona informacijska mreža tla u kojem žive. Jeste li znali da se dandanas mogu pronaći dijelovi gljiva u prastarim šumama njemačkih gora ili u nordijskim šumama koje stvarno datiraju iz doba druida i koje još uvijek obnašaju svoju funkciju?

Podzemni korijeni prastarih stabala još uvijek žive kao nekakav nervni sistem i povezuju sve što raste u tom tlu. Putem sitnih, nama gotovo nevidljivih niti oni i dalje odašilju informacije u tom području s kraja šume na drugi. Ako se na jednom dijelu šume pojavio leptir koji je nametnik na hrastu i gricka lišće, vrlo brzo, rekli bi brzinom svjetlosti taj sustav prenosi drugim hrastovima signal. Luče se određene smole koje mirisom služe kao repelent za leptire. Ona stabla koja su napadnuta i kilometrima daleko šalju ostalima poruku da su u opasnosti od tog nametnika. Druga stabla pokreću mehanizam samoobrane štite sebe i svoje potomstvo. To upravo podsjeća na nervni sistem. Zapravo je nevjerojatno što sve posjedujemo bez našeg uplitanja. Svemirska inteligencija nas drži na životu.