Svatko tko se našao pred time da odabere pravi ženski sat za odabranicu svoga srca vrlo je brzo postao svjestan toga da to nije lak zadatak.

Sad se prodaju satovi u zavisnosti od našeg tržišta, stoga je najlakše naći ženski sat nekog srednjeg cjenovnog ranga. Ali se ujedno prodaju i oni ekstremno skupi satovi. Od srednjeg cjenovnog ranga prodaju se Certina, Tissot, Rado, a od ovog malo višeg Longines, Omega, Breitling, Schaffhausen, Rolex itd. U zavisnosti od satova koji se nude na tržištu, potrošač prvo gleda dizajn sata, ne znajući pritom koliko sat može zaista vrijediti. Posebice se ženski sat gleda prema tome kako ustvari izgleda.

Onaj kome cijena odgovara dalje gleda tehničke karakteristike sata, a to znači da li je sat kvarcni ili mehanički (pod tim mislim da li je navijač ili automatik), da li sat ima datum. Mnogi potrošači gledaju da li sat ima štopericu iako to uopće ne koriste. Ali sat tako djeluje bogatije, ima 5 kazaljki na sebi. Ako ima i još jednu kazaljku za GMT, onda ima i 6 kazaljki. Za razliku od ranijih satova koji su na sebi imali samo 3 kazaljke i eventualno datum i dan. Mada, ove stvari nisu toliko bitne za ženski sat nego više za muški sat, osim ako ne tražite neki sportski ženski sat jer takav odgovara vašoj dragoj. Ako tražite takav ženski sat, onda se gleda kućište sata, odnosno izgled sata i da li je vodootporan. 

S obzirom da živimo u svijetu okruženom elektromagnetnim i magnetnim zračenjima, kvarcnim satovima se stvara problematika ako ih noću odlažete blizu laptopa, rutera za Internet. Elektromagnetno zračenje usporava njihov rad i sat kasni. Ali tu problematiku ne možemo izbjeći pa se i za ženski sat može kasnije dešavati ovakav problem. Upozorite svoju dragu da svoj sat pokuša spremati malo dalje od elektronike kada ga ne nosi.